Toxoplazmóza mačiek

Pôvodcom toxoplazmózy je vnútrobunkový parazit Toxoplazma gondii, schopný infikovať akýkoľvek teplokrvný živočíšny druh vrátane človeka. Definitívnymi hostiteľmi (prebieha u nich pohlavné rozmnožovanie parazita) sú mačkovité šelmy, ostatné druhy sú medzihostiteľmi. Mačka však môže byť aj medzihostiteľom.
Najčastejšie cesty šírenia infekcie: vrodená infekcia u mačiek, zjedenie infikovaných tkanív, kontaminácia vody a potravy oocystami a ďalšími vývojovými štádiami pochádzajúcimi z mačacieho trusu.
Klinické prejavy:
Transplacentárna infekcia vedie k úhynom plodov alebo k narodeniu málo životaschopných mačiat.
Ak figuruje mačka ako definitívny hostiteľ, prejavy infekcií sú väčšinou žiadne alebo veľmi mierne – postihnutie tráviaceho systému (hnačka). Ojedinele (pri masívnej nákaze alebo poruche imunitného systému, keď dochádza k aktivácii tzv. tkanivových cýst ) vzniká systémové ochorenie prejavujúce sa zápalmi svalov, nervového systému, dýchacieho systému, očí, horúčkou a nechutenstvom.
Diagnostika: nález oocýst v truse pri koprologickom vyšetrení, pričom ale oocysty sa vylučujú väčšinou len 1-2 týždne po prvotnej infekcii. Možná je detekcia protilátok v krvi mačky.
Infekcia sa lieči antibiotikami a antiparazitikami. Riziko pre človeka: pre človeka je nebezpečná čerstvo infikovaná mačka, ktorá vylučuje oocysty parazita zhruba 1-2 týždne trusom. K opakovanému vylučovaniu oocýst mačkou dochádza len veľmi zriedkavo, a to pri poruche imunitného systému.

toxoplazmoza_maciek.jpg
Životný cyklus Toxoplazmy

autor textu: Sibra - centrum veterinárnej medicíny, www.sibra.sk
Na vrátkach 13, 841 01 Bratislava
tel: 02-64461794, 02-54419949
klinika@sibra.sk
  • Po-Pi9:00 - 19:00
  • So10:00 - 12:00
  • Ne17:00 - 19:00
  • Sviatky  17:00 - 19:00
sibra © 2021 | English