Herpesviróza psov

Pôvodcom je Herpesvirus canis (CHV) typ 1. Napáda všetky tkanivá, ale predovšetkým rozmnožovací a dýchací systém. Šteňatá sa nakazia od matky počas gravidity, pri pôrode, alebo tesne po ňom z infikovaných pôrodných ciest.
U šteniat infikovaných do 7 dní sa prejaví ako generalizovaná infekcia s vysokou úmrtnosťou (apatia, nechutenstvo, výtoky z očí, úst, vyrážky, kŕče, strata vedomia, náhla smrť).
U šteniat nakazených vo veku 2-3 týždňov prebieha ochorenie miernejšie, môže byť aj bez príznakov. U šteniat starších ako 1 mesiac a dospelých zvierat je chorobnosť nízka s príznakmi postihnutia dýchacieho systému príp. očí (apatia, nechutenstvo, konjunktivitída, zákal šošovky, zápal rohovky a sietnice). U starších zvierat sa môžu objaviť „vyrážky“ na pohlavných orgánoch, ktoré zakrátko vymiznú.
Staršie zvieratá sa nakazia zvyčajne cez nos a papuľku, a vírus ostáva v slizniciach dýchacieho systému. Može dôjsť k zápalu, ale väčšinou je priebeh asymptomatický. Časom činnosťou imunitného systému dôjde k vymiznutiu vírusu zo slizníc a zastaveniu vylučovania. U niektorých jedincov však prežíva na rôznych miestach organizmu – tzv. latentná infekcia. Pritom hladina protilátok v krvi klesá. K opätovnej aktivácii vírusu môže dôjsť pri oslabení imunitného systému, liečbe kortikoidmi, extrémnom strese apod. Ak je vtedy fena gravidná, dochádza k potratu, pôrodu mŕtvych plodov alebo infekcii šteniat.
Diagnóza je založená na dôkaze vírusu v telesných sekrétoch, v tkanivách uhynutých šteniat alebo na dôkaze vzostupu protilátok v krvi.
U novorodencov býva terapia neúčinná, pretože choroba má veľmi rýchly priebeh. Je možné intraperitoneálne aplikovať sérum matky, ak má vytvorené protilátky. Pri systémovej infekcii však nepomôže.
Prevenciou je oddeliť jedincov s občasnými výtokmi z nosa, vaginitídou alebo balanopostitídou od vrhu a ostatného chovu. Vhodné je aj oddeliť fenu 3 týždne pred a po pôrode od ostatných zvierat.
Na trhu existuje vakcína, ktorou sa očkujú gravidné feny. Zabraňuje rozvinutiu klinických príznakov u šteniat.

autor textu: Sibra - centrum veterinárnej medicíny, www.sibra.sk
Na vrátkach 13, 841 01 Bratislava
tel: 02-64461794, 02-54419949
klinika@sibra.sk
  • Po-Pi9:00 - 19:00
  • So10:00 - 12:00
  • Ne17:00 - 19:00
  • Sviatky  17:00 - 19:00
sibra © 2021 | English