Môjmu miláčikovi diagnostikovali srdcový šelest! Čo to znamená?

Srdcový šelest je abnormálny zvuk srdca, ktorý počujeme pri počúvaní srdca pomocou stetoskopu. Je spôsobený turbulentným prietokom krvi v srdci. Niekedy je šelest označený ako „nevinný“ alebo „inocentný“, inokedy je šelest považovaný za patologický alebo spôsobený chorobou. Patologické srdcové šelesty môžu byť spôsobené štrukturálnym problémom v srdci (t. j. srdcovým ochorením), alebo môžu byť spôsobené problémom, ktorý je „extrakardiálny“ (t. j. nie je spôsobený srdcovými chorobami). Hlasitosť šelestu odráža silu turbulencií, ktoré sú prítomné v srdci, nie vždy však priamo súvisí so závažnosťou ochorenia. Šelesty sú odstupňované podľa ich intenzity, zvyčajne na stupnici 1-6. Šelest 1. stupňa je veľmi jemný alebo tichý, možno ho počuť iba prerušovane a zvyčajne sa začuje iba na jednom mieste na hrudi, zatiaľ čo šelest 6. stupňa je veľmi hlasný, počuť ho všade, kde je počuť srdcové ozvy a je dokonca možné ho cítiť, keď si človek položí ruku na hrudník v oblasti srdca.

Srdcový šelest je však len príznak, nie je to konečná diagnóza. Je to dôvod na komplexnejšie vyšetrenie, aby sa odhalila príčina a určila diagnóza. Echokardiogram (ultrazvuk srdca) je neinvazívny test, ktorý sa vykonáva na zistenie príčiny šelestu.

IMG_9210.jpg  

Ak máte nové šteňa alebo mačiatko:

Práve u mladých zvierat sa môžu vyskytnúť vyššie spomínané nevinné srdcové šelesty (stupeň 1/6 až 2-3 / 6), ktoré nemajú žiadny vplyv na zdravie. Tieto typy šelestov zvyčajne zmiznú do 14 týždňov veku. Kardiológ by mal vyhodnotiť intenzívnejšie šelesty srdca (stupeň 3-4 / 6 až 6/6) u nového šteňaťa alebo mačiatka a inocentné šelesty, ktoré pretrvávajú dlhšie ako 14 - 16 týždňov. To môže naznačovať, že sú prítomné vrodené choroby srdca. V závislosti od typu prítomného ochorenia je možné niektoré vrodené ochorenia napraviť alebo vylepšiť pomocou chirurgického zákroku prípadne podávať doživotnú terapiu vo forme liekov.

 

Ak máte staršieho psa malého plemena:

Srdcové šelesty u týchto psov môžu znamenať poškodenie mitrálnálnej chlopňe (srdcová chlopňa medzi ľavou predsieňou a ľavou komorou). Úlohou mitrálnej chlopne je umožniť krvi prúdiť z ľavej predsiene do ľavej komory, ale nedovoliť krvi prúdiť spätne z ľavej komory do ľavej predsiene. Táto chlopňa však s pribúdajúcim vekom degeneruje a keď k tomu dôjde, umožňuje práve spätný tok krvi charakteristický turbulenciou, ktorú počujeme ako šelest. Mierne chronické ochorenie chlopne, ktoré vedie k malým netesnostiam,  obvykle psovi nerobí problém, avšak toto ochorenie je progresívne a nedostatočnosť  chlopne sa časom bude zhoršovať. Ak sa ochorenie stane ťažkým, je u psa riziko vzniku kongestívneho zlyhania srdca. Kongestívne srdcové zlyhanie znamená, že únik cez srdcovú chlopňu premáha srdce a tekutina ide zo srdca späť do pľúc (namiesto zo srdca dopredu do tela). Medzi príznaky kongestívneho zlyhania srdca patrí kašeľ (najmä kašeľ v pokoji), rýchly dych (najmä v pokoji), ťažkosti s dýchaním, mdloby, slabosť, letargia alebo intolerancia záťaže. Ochorenie je možné výrazne spomaliť pomocou vhodnej liečby.  

 

Ak máte stredného až staršieho psa veľkého plemena:

V tejto váhovej kategógii je degeneratívne ochorenie chlopní menej častou záležitosťou, ale srdcové šelesty u týchto psov môžu naznačovať, že majú ochorenie nazývané dilatatívna kardiomyopatia, pri ktorej dochádza k oslabeniu samotného svalu a zníženiu kontraktility srdca. Svalovina srdca sa naťahuje a tenší, čo spôsobí zmenu tvaru srdca a následne opätovne nedomykavosť  mitrálnej chlopne a vyššie spomínané následky. Väčšinou sa však príde na toto ochorenie omnoho skôr, ako sa prejaví nedostatočnosť mitrálnej chlopne a teda aj objavenie sa šelestu.

 

Ak máte staršiu mačku v strednom veku (najmä mainskú mývaliu, nórsku lesnú mačku, Ragdoll, britskú krátkosrstú, americkú krátkosrstú, Sphynx alebo Devon Rex):

Srdcové šelesty môžu naznačovať, že mačky majú ochorenie nazývané hypertrofická kardiomyopatia. Toto je najbežnejšie získané ochorenie srdca pozorované u mačiek, pri ktorom dochádza k zhrubnutiu srdcového svalu, najmä ľavej komory. Krv potom nie je schopná normálne naplniť srdce a mení sa aj anatómia srdca a šelest vzniká buď mitrálnou nedostatočnosťou, alebo tzv. dynamickou stenózou aorty, čo je zúženie priemeru v odstupe aorty zhrubnutým septom v určitom srdcovom cykle. Aj toto ochorenie môže vyústiť do kongestívneho zlyhania srdca. U niektorých mačiek sa rozvinie kongestívne zlyhanie srdca krátko po diagnostikovaní ochorenia pomocou echokardiogramu. Niektoré mačky zostávajú bez príznakov mnoho rokov predtým, ako sa u nich vyvinie kongestívne zlyhanie srdca, u ostatných sa nikdy neobjaví ako kongestívne zlyhanie srdca tak ani príznaky ochorenia srdca.

 

V každom prípade platí, že ak Vás veterinár upozorní na šelest u Vášho miláčika, je vhodné navštíviť veterinárneho špecialistu – kardiológa, ktorý pomocou vhodných vyšetrení zistí presnú diagnózu. Poznanie diagnózy a závažnosti ochorenia umožňuje vysloviť vášmu veterinárnemu kardiológovi prognózu, čiže ako srdcový problém ovplyvní vášho miláčika v budúcnosti. 

 MVDr.Hana Matušková, SIBRA-centrum veterinárnej medicíny, Bratislava, 2021

Na vrátkach 13, 841 01 Bratislava
tel: 02-64461794, 02-54419949
klinika@sibra.sk
  • Po-Pi9:00 - 19:00
  • So10:00 - 12:00
  • Ne17:00 - 19:00
  • Sviatky  17:00 - 19:00
sibra © 2022 | English