Dirofilarióza

Väčšina chovateľov psov a mačiek je oboznámená s faktom, že naše domáce zvieratká sú v ohrození nakazenia sa rôznymi druhmi parazitov. Prenášačmi týchto ochorení sú najčastejšie kliešte. Dirofilarióza je ochorenie prenášané iným druhom hmyzu - komármi. Na Slovensku sa jedná zatiaľ o pomerne raritne diagnostikované ochorenie, ale z dôvodu zmeny klimatických podmienok a zvýšeného pohybu psov z dôvodu cestovania s majiteľmi sa s ňou v posledných rokoch stretávame. Jedná sa o ochorenie, ktorému sa dá pomerne ľahko predísť, ale je veľmi ťažké ho liečiť. Dirofilariózu  radíme medzi zoonózy, teda ochorenia, ktoré sú prenosné aj na človeka.

                  Dirofilária je parazit z kmeňa hlístovcov. Na psoch a mačkách parazitujú dva druhy - Dirofilaria immitis, spôsobujúca takzvanú srdcovú formu dirofilariózy, a Dirofilaria repens, spôsobujúca podkožnú formu ochorenia.

                  Obe formy ochorenia majú spoločný spôsob prenosu. Dirofilárie majú viacero vývojových štádií, počas ktorých sa z larvy vyvinie dospelý parazit. Dospelá samica porodí živé larvy, zvané mikrofilárie, ktoré cirkulujú v krvnom obehu hostiteľa. Keď komár saje krv nakazeného zvieraťa, stáva sa prenášačom, a mikrofilárie spolu so slinami vypúšťa do tela nového hostiteľa. V tele nového hostiteľa, teda psa alebo mačky, absolvujú mikrofilárie dlhý vývojový cyklus trvajúci približne 6 mesiacov. Zatiaľ čo mikrofilárie sú extrémne drobné (300 μm,čo predstavuje  0,3 mm), dospelý parazit meria aj 12-30 cm.

diro.jpg

                  Srdcová forma dirofilariózy je v našich končinách zriedkavejšia, ale prvé prípady boli zaznamenané už v roku 2005. Dospelé Dirofilárie parazitujú v pľúcnych cievach a v srdci, čo spôsobuje chronické ochorenie srdca a pľúc. Ochorenie môže prebiehať aj niekoľko rokov - dospelý parazit môže žiť aj 7 rokov. Ochorenie nakoniec vyústi v sdcové a obehové zlyhanie. Terapia je veľmi časovo aj finančne náročná. Oveľa častejšie sa s týmto ochorením stretávajú v južnej Európe, a obrovské problémy robí aj v Amerike. V krajinách, kde je ochorenie endemické - teda je trvalo rozšírené na celom území, je nutné dbať na prevenciu už u šteniat, a pravidelne aplikovať profylaktické prípravky doživotne.

                  Podkožná forma dirofilariózy je u nás pomerne častá, aj keď často o nej majitelia ani veterinári nevedia, pretože nebola diagnostikovaná. Môže prebiehať aj bezpríznakovo. Pokiaľ sa ale nejedná o skrytú formu, najčastejšie si u zvieratka môžeme všimnúť v podkoží tvorbu tvrdých uzlíkov, v ktorých sa nachádza skrútený parazit. Terapia je pri tomto ochorení možná jedine chirurgicky - dospelé parazity je nutné vyrezať.

                  Ochorenie sa u psov aj mačiek diagnostikuje z krvi. Niekedy sú mikrofilárie viditeľné aj v krvnom nátere, spoľahlivejší je ale takzvaný modifikovaný Knottov test, ktorý odhalí prítomnosť mikrofilárii s istotou. Pokiaľ je prítomnosť mikrofilárií potvrdená, je následne nutné ďalej diagnostikovať, o ktorý druh Dirofilárie sa jedná - nie sú výnimočné ani prípady, keď boli u psov nájdené oba druhy Dirofilárií naraz. Odber krvi je možné vykonať kedykoľvek, niektoré zdroje ale uvádzajú, že je lepší odber vo večerných hodinách, keď sa v periférnych častiach tela, teda končatinách, odkiaľ sa krv odoberá, zdržuje mikrofilárií viac ako v priebehu dňa.

                  Ako pri všetkých ochoreniach, je dôležité dbať najmä na prevenciu. Na tento účel sú schválené prípravky s obsahom látok milbemycín oxim, ivermektín alebo selamektín. Prípravky sú v tabletovej alebo spot-on forme, teda vo forme pipety. Prevenciu je ideálne dodržiavať najmä v teplých mesiacoch aj v našej klimatickej oblasti, ale rozhodne je nutné na ňu myslieť najmä pri cestovaní s našimi miláčikmi na letné dovolenky.

 

Autor: MVDr.Andrea Kubovčíková, SIBRA-centrum veterinárnej medicíny, 2019

www.sibra.sk

klinika@sibra.sk

 

Na vrátkach 13, 841 01 Bratislava
tel: 02-64461794, 02-54419949
klinika@sibra.sk
  • Po-Pi9:00 - 19:00
  • So10:00 - 12:00
  • Ne17:00 - 19:00
  • Sviatky  17:00 - 19:00
sibra © 2021 | English