Športová kynológia

aport.jpgŠportová kynológia je poväčšine doménou ovčiakov a pracovných plemien. Ale môžu sa jej reálne venovať či už na úrovni skúšok alebo ako hobby aj iné plemená.

Väčšina psovodov sa venuje všetkým trom disciplínam, ktoré sú súčasťou športovej kynológie. Ide o stopy, poslušnosť a obranu. Trénuje sa na cvičiskách pod vedením výcvikárov, ktorí by mali vedieť poradiť na mieru každému psovodovi. Ak má pes zdravotný alebo nejaký iný problém, nemusí nutne cvičiť všetky tri disciplíny, takže sa športovej kynológii môže venovať aj chorý jedinec.

Pri stopách musí pes pozorne sledovať pach, ktorý za sebou zanechal tzv. kladač (osoba, ktorá „vyrobila“ stopu). Spočiatku sa pes učí pomocou pamlskov sledovať stopu psovoda, neskôr sa pamlsky obmedzujú a psovoda nahrádza cudzia osoba. Taktiež sa pridávajú ťažšie prvky ako sú oblúky, lomy, rôzne terény a podobne.

Pri poslušnosti by mal byť pes dobre motivovaný na psovoda, výhodou je ak sa „ide zabiť“ aj za aportom aj za pamlskami. Cviky poslušnosti pozostávajú väčšinou z chôdze pri nohe, odloženia a aportov, prípadne z polôh (sadni, ľahni vstaň). Poslušnosť je alfou aj omegou väčšiny psích športov a mala by byť aj základom šťastného spolužitia bežného majiteľa psa a jeho miláčika.

IMG_0457.jpgObrana je na pohľad pre laika asi najzaujímavejšou disciplínou. Pes by mal nájsť figuranta v teréne, označiť ho štekaním, zabrániť útoku na psovoda, zadržať unikajúceho figuranta a strážiť ho, aby neušiel. Pes musí byť vyrovnaný v povahe, aby tlak, ktorý sa naň kladie, vydržal, a taktiež aby vedel rozoznať cvičenie od reálneho života.

Existuju viacero skúšobných poriadkov a veľa druhov skúšok. Ak má pes dobrú stopu, tak sa psovod môže vydať cestou stopárskych skúšok. Ak má pes zase dobrú obranu, existujú aj skúšky obranárske. Tiež existujú aj skúšky pre malé plemená. Na výber je toho až-až Smile

Na Slovensku má športová kynológia dlhú tradíciu, takže v prípade záujmu o cvičenie nie je problém nájsť cvičisko a začať trénovať.

Sibra - centrum veterinárnej medicíny, www.sibra.sk


IMG_4888.jpg  IMG_4988.jpg  IMG_9736.jpg
 
IMG_9845.jpg  IMG_9891.jpg
Na vrátkach 13, 841 01 Bratislava
tel: 02-64461794, 02-54419949
klinika@sibra.sk
  • Po-Pi9:00 - 19:00
  • So10:00 - 12:00
  • Ne17:00 - 19:00
  • Sviatky  17:00 - 19:00
sibra © 2021 | English