Silvester a strach

Blíži sa koniec roka spojený na jednej strane s veľkými ohňostrojmi, petardami a svetlicami a na strane druhej s vystresovanými zvieratkami. Nejeden obetavý majiteľ trávi tento čas so svojím zvieratkom v kúpeľni, že? Ako najlepšie prežiť tento deň...?

 V dostatočnom čase pred Silvestrom skúsme zvieratko privykať na nezvyčajné zvuky, či svetelné efekty. Skúsme kontrolovať aj svoje správanie a zamyslime sa, či nepodporujeme svoje zviera v takomto správaní. Nie je vhodné psíka hladkať a upokojovať, týmto naším správaním psíka upriamujeme na dianie okolo seba a chválime ho za strachovú reakciu.

 V čase Silvestra sa odporúča pustiť reprodukovanú hudbu, ktorá prehluší zvuky z ulice a tráviť so psíkom čas v miestnosti, ktorá nemá okná (napr. kúpeľňa), všetko v absolútnom pokoji. V prípade venčenia, nezabudnite mať vždy svojho psíka na vodítku a snažte sa vyhnúť najrizikovejším miestam a časom.

 Pokiaľ Váš psík nezvláda Silvester ani po spomínaných opatreniach, je veľmi vystresovaný, prípadne sa dostáva do stavu, kedy ohrozuje svoje zdravie alebo zdravie svojho okolia, je dobré sa poradiť s veterinárnym lekárom o možnom ovplyvnení liekmi. Nikdy nepodávajte žiadne lieky bez predchádzajúcej konzultácie s veterinárnym lekárom! Hlavne, ak sa jedná o upokojujúce lieky.

Aké sú možnosti?

Existujú rôzne formy – tabletky, gély, difuzéry, tinktúry, spreje, dokonca aj krmivo. U každého psíka však zaberá niečo iné a niektoré prípravky treba podávať vopred, aby sa dostavil požadovaný efekt. Bohužiaľ, nedá sa ani dopredu presne určiť ako bude konkrétne zvieratko reagovať.

Na prírodne báze máme na trhu k dispozícii niekoľko podporných látok, napr.: Alavis Calming, Relaxan, Relaxis, Beaphar –No stress, Calmex, Adaptil/Feliway, Clamipet, Phytovet Cool down, Serene, Zylkene.

Pri podávaní sedatívneho lieku Sedalin (acepromazin) sa aj medzi veterinárnymi odborníkmi diskutuje o jeho upokojujúcom účinku. Bohužiaľ, neexistuje veľa štúdií, ktoré by sa tým zaoberali, ale je jasné, že vstrebávanie pri podaní cez ústa nemusí byť dostatočné a zviera sa môže javiť ako sedované (omámené, spiace), ale môže prudko reagovať na vonkajšie podnety – práve na zmienené zvuky. Častokrát sa objavuje aj tzv. paradoxná reakcia – zvýšená reaktivita na podnety, čím sa stav strachu ešte zhoršuje.

Sedatíva znižujú krvný tlak, preto nie sú vhodné pre zvieratá s chorým srdcom. Narúšajú termoreguláciu, preto počas účinku lieku musí byť psík pod dozorom a v teple.

Novinkou na trhu je Sileo gel s účinnou látkou dexmedetomidin, ktorá je géle v nízkych dávkach s nesedatívnym účinkom, ale s blokovaním strachu u zvierat. Môže sa podať aj vo viacerých dávkach po sebe a je zvieratami dobre tolerovaný.

 Veterinárni lekári Vám môžu odporučiť aj lieky, ktoré sa používajú v ľudskej medicíne. Ako najlepším riešením sa javí liek s účinnou látkou alprazolam (napr. Xanax). Takáto liečba jednoznačne patrí do rúk skúseného veterinárneho lekára, ktorý zhodnotí zdravotný stav Vášho psíka a odporučí vhodnosť tohto prípravku, konkrétnu dávku a dĺžku podávania.

 

Autor textu: MVDr.Silvia Ficová, SIBRA centrum veterinárnej medicíny, www.sibra.sk

 

 

Na vrátkach 13, 841 01 Bratislava
tel: 02-64461794, 02-54419949
klinika@sibra.sk
  • Po-Pi9:00 - 19:00
  • So10:00 - 12:00
  • Ne17:00 - 19:00
  • Sviatky  17:00 - 19:00
sibra © 2018 | English